Ahşap Boyama Teknikleri
0
Ahşap Boyama Teknikleri

8

7.2015

Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap işleri biraz ustalık isteyen işler olsa da kendiniz de bazı ipuçları ile ahşap boyama yapabilirsiniz. Ahşap boyama teknikleri hakkında bilgiler.

DEKUPAJ
 
- Ahşap obje 
- Uygulamak için seçtiğiniz resim 
- Akrilik boya 
- Dekupaj tutkalı 
- Su zımparası 
- Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar) 
- Vernik 
 
Objenizi zımparalayıp temizleyin. Özellikle fotokopiyi yapıştıracağınız yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edin. 
 
Fotokopinizi tersten zımparalayarak kağıdı inceltin. Bu işlem kağıdın çok daha kolay ve pürüzsüz yapışmasını sağlayacak. Resminizi önceden hazırladığınız yüzey üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırın. Yapıştırdığınız yüzeyde hava kabarcığı olmamasına dikkat edin. Resmin etrafını tamamlayarak ya da dilediğiniz bir tekniği uygulayarak objenizi tamamlayın... 
 
Son olarak verniğinizi sürün. Objeniz hazır. Güle güle kullanın. 
 
PATİNE
 
- Obje 
- Akrilik boya 
- Patina cilası 
- Su zımparası 
- Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar) 
- Penye bez 
- Vernik 
 
Zemin beyaz ya da açık renklerde akrilik boya ile boyanır, kurutulur. Metalik renklerle de Patina çalışabilirsiniz. 
 
Patina işlemi bir bezle veya fırça ile yapılabilir. Kuru bir bezin (penye kumaşı) üzerine biraz Patina cilası alınır, üzerine çok az kullanılan boya alınıp yüzeye sürülür. Aynı işlem paletin içinde Patina cilası ile yağlı boyanın karıştırılıp fırça ile sürülmesiyle de yapılabilir. Yüzey kullanılan boyanın renginde bir cila tabakası ile kaplanmış olacaktır. Daha sonra kuru bir bezle ışıklı gözükmesini istediğiniz yerlerden Patinayı siliyoruz. Böylece eskitme işlemi yapılmış olur. 
 
Patina cilası koruyucu bir tabaka oluşturduğu için verniklemek gerekmez. İstenirse Mat Sprey Cila ile verniklenebilir. 
 
GOMALAK
 
- Masif obje 
- Zımpara 
- Gomalak 
- Fırça 
 
Gomalak tekniği sadece masif objelere uygulandığı için objenizi çok iyi zımparalayın. 
 
Objenize fırça yardımıyla gomalak sürün. İlk kat sürüldüğünde oluşacak renk çok açık bir renk olacaktır. objenizi kurumaya bırakın. 
 
Objeniz kuruduktan sonra tekrar zımparalayın ve ikinci katı sürün. Objenizin rengi daha koyulaşacaktır. Bu kuruma ve zımparalama işlemini dilediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz. Kuruma süresi yaklaşık 15 dakikadır. Objeniz, dilediğiniz renge ulaştığında kullanıma hazırdır. Vernik sürmeye gerek yok.
 
STENCİL
 
- Ahşap Obje 
- Boya 
- Tampon fırça 
- Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar) 
- Stencil 
- Zımpara 
- Vernik 
 
İkinci aşamada kullanacağınız boyayı sulandırmayın. Şablonu yerleştirin ve tampon fırça ile boyama işlemini tamamlayın.
 
Stencil uygulaması yaptığınız fırça mutlaka kuru olmalıdır. Sulu kıvamda boya ya da ıslak bir fırça ile bu tekınik başarılı olmaz. 
 
Verniğini sürdükten sonra objeniz kullanılmaya hazır. 
 
TRANSFER TEKNİĞİ
- Ahşap obje 
- Uygulamak için seçtiğiniz resim 
- Akrilik boya 
- Beyaz astar boya 
- Transfer tutkalı 
- Su zımparası 
- Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar) 
- Vernik 
 
Akrilik boya (1 boya + 2 su ) su ile inceltilir. Yassı kıl fırça ile ince bir kat sürülür, kurutulur. Kuruyan boyanın üzeri sıfır nolu zımpara ile hafifçe zımparalanır (pürüzsüz yüzey fotokopi kağıdının iyi yapışmasını sağlar). 
 
Transfer tutkalı fırça ya da parmakla sürülebilir. Önce resminizin boyalı yüzeyine ince bir kat, daha sonra yapıştıracağınız zemine ince bir kat transfer tutkalı sürülür, kurumaya bırakılır. Hızla kuruyup şeffaf hale gelince resmin boyalı yüzüne ikinci defa daha kalın bir tabaka transfer tutkalı eşit şekilde sürülür ve kurutulmadan hemen yüzeye yapıştırılır. Ortadan kenarlara doğru bir bezle hafifçe bastırılarak yapıştırılır. (hava kabarcığı kalan yerlere iğne batırılıp, silinerek havası çıkartılır). Transfer tutkalı en az 3 saat bekletildiğinde tam ve şeffaf olarak kurur. Daha fazla beklenebilir ama 3 saatten önce kağıdı sökme işlemine geçilmemelidir. 
 
Kağıdın yüzeyi çok az nemlendirilir ve bir köşesinden sökülmeye başlanır. Fotokopide renklerin yoğun olduğu yerlerden kağıt kolayca sökülecektir. Beyaz olan yerlerde fotokopi boyası olmadığı için kağıdın sökülmesi daha fazla nemlendirmeyi gerektirir. Beyaz yerlerden kağıdın temizlendiğine emin olmalısınız. Yoksa cila aşamasında yüzeyin üzerinde kalan kağıt tabakası pürüzler oluşturur. 
 
Resim ince bir tabaka halinde yüzeye taşınmıştır. Kullanılan boyanın uygun renkleri ve uygun fırçası ile tamponlayarak resim tamamlanır. Gereken yerlerde sivri uçlu fırça kullanılır. 
 
Son cila olarak; parlak bir yüzey için çatlatma verniği ya da mat bir yüzey için; mat sprey cila kullanılır. 
 
Püf Noktası: Transfer yaparken, transfer tutkalını hem obje üstüne hem de transferini yapacağınız fotokopi üstüne sürün ve hiç hava kabarcığı kalmadığından emin olun. Transferinizi açmak için en az 2 gün bekleyin. 
 
VERNİK ÇATLATMA
 
- Tamamlanmış obje 
- Uygulamak için seçtiğiniz resim 
- Vernik 1 
- Vernik 2 
- Fırça 
- Pamuklu bez 
- Yağlı boya 
 
Objenizi zımparalayıp temizledikten sonra boyayın ve istediğiniz tekniği kullanıp, süsleyerek çatlatmaya hazır hale getirin. 
 
Tamamlanmış objenize 1. verniği sürün ve kurumaya bırakın. Çatlatmanızın güzel olabilmesi için 1. kat vernik iyice kuruyana kadar bekleyin ve ısıtıcı, fön gibi cihazlar kullanmayın. 
 
2. kat verniği sürün ve tekrar kurumaya bırakın. Ortalama kuruma süresi 4 -  6 saattir. 2. kat vernik kurudukça çatlama gerçekleşir. 
 
Obje iyice kuruduktan sonra pamuklu bir bez yardımıyla yağlı boya sürerek çatlakların dolmasını sağlayın. Çatlaklara süreceğiniz yağlı boyanın rengi objeyle kontrast yaratırsa çatlaklar daha güzel meydana çıkacaktır. 
 
Son olarak panomuzu sprey vernik ile vernikliyoruz. 
 
Kendi ellerinizle topladığınız deniz kabuklarından çok şık bir pano yapmaya ne dersiniz? 
 
Yaz bitmeden kumsallara koşun... Her yaz kumsallardan bir sürü deniz kabuğu toplarız ya hani, işte size bunları değerlendirmek için güzel bir yöntem. 
 
Ahşap objemizi güzelce boyadıktan sonra iyice kurumasını bekliyoruz. 
 
Daha sonra bir parça ahşap tutkalını objemizin yaklaşık yarısına yakın bir kısmına sürüp güzelce yayıyoruz ve tutkallı kısımın üstüne kumumuzu döküyoruz. 
 
Merak etmeyin kumu tatilden getirmenize gerek yok herhangi bir evcil hayvan malzemesi satan dükkandan kuş kumu satın alabilirsiniz. 
 
Kumlarımız da iyice kuruduktan sonra süslemesi size kalmış. 
 
Deniz kabuklarını küçük denizyıldızlarını dilediğiniz gibi yapıştırabilirsiniz. 
 
Biraz kuru yosun ve birkaç fırça darbesiyle objemizi tamamlayabiliriz. 
 
Unutmamanızı rica edeceğimiz küçük ama önemli bir ayrıntı, bu tür yükseltili objelerinizde mutlaka sprey vernik kullanın.
 
İPUÇLARI
 
Transfer yaparken transfer tutkalını hem obje üstüne hem de transferi yapacağınız fotokopi üstüne sürün ve hiç hava kabarcığı kalmadığından emin olun. Transferinizi açmak için en az 2gün bekleyin. 
 
Çatlatma yaparken, kesinlikle ıslak fırça kullanmayın. 
 
Patine yaparken, fırçayı astar yönünde sürün ve fırçayı sürmeye köşelerden başlayın. 
 
Sprey vernik kullanırken çok çalkalayın ve 30 cm. uzaktan sıkın. 
 
Yükseltili objelerde sprey vernik kullanın. 
 
Stencil yaparken gerekirse stencilin hareket etmemesi için kenarlarından bir bant ile tutturabilirsiniz. Mutlaka kuru bir tampon fırça kullanın ve boyanızı sakın sulandırmayın. 
 
Ayakkabı ile boyanan objelerin verniklenmeden önce üzerine su değmemesine dikkat edin. 
 
Wood Grainer tekniği uygularken, ahşaba uygun renkler seçilirse görünüm daha güzel olur.

Etiketler: ahşap boyama - ahşap boya teknikleri

UYARI! YORUM ALANI TEST AŞAMASINDADIR!
Dikkat! Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Yorum Yaz

Bu Haberlere Baktınız mı?

2015 Ofis Mobilyaları Trendi

11

4.2015

2015 Ofis Mobilyaları Trendi

Her yıl her türlü mobilyalar için bazı trendler oluşturulur. İşte 2015 yılı ofis mobilyaları ile ilgili trendler burada. Ofis mobilya trendleri.

Devamını Oku
Nerede Mobilya Yaptırabilirim?

11

4.2015

Nerede Mobilya Yaptırabilirim?

Mobilya yaptıracaksınız ve karar veremiyorsunuz. İstanbul'da nerelerde mobilya yaptırabileceğiniz hakkında gerçek bilgiler burada..

Devamını Oku
Cila Atölyesi Hizmetleri

8

7.2015

Cila Atölyesi Hizmetleri

Sizler için bir çok işi Cila Atölyesi olarak yapmaya devam etmekteyiz. Yalnız sitemizi Ax Mobilya üzerinden Cila Atölyesi olarak devam ettiriyoruz..

Devamını Oku
Varak Nedir?

8

7.2015

Varak Nedir?

Varak kelimesini bir çok yerde mobilyacılarda duymuşsunuzdur. Peki varak nedir? Altın varak nasıl yapılır?

Devamını Oku
Evi Dekore Ettirmek İstiyorum!

11

4.2015

Evi Dekore Ettirmek İstiyorum!

Artık daha hoş ve daha göz alıcı bir dekorasyona geçme zamanı geldi diyorsanız, evimi dekore ettirmek istiyorum diyorsanız işte sizlere fırsatlar..

Devamını Oku
Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

8

7.2015

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama ve ahşap boya ile ilgili bilmek istedikleriniz. Ahşap boyama nasıl yapılır sorusunun cevabı işte burada..

Devamını Oku